Dobry materac...
....to taki, który jest dla nas bardzo wygodny, charakteryzuje się dobrą jakością, ma długoletnią gwarancję i odpowiada nam cenowo. Jak jednak wybrać najlepszy w gąszczu ofert, nie tylko sklepów z materacami, ale i samych producentów?
Wygodny materac – co to znaczy?
Budzisz się czasem niewyspany, mimo że Twój sen trwał podręcznikowe 8 godzin? Na jakość snu wpływają nie tylko takie czynniki jak temperatura w sypialni czy pora zaśnięcia, ale też podłoże na którym śpimy. Wygodny materac powinien bardzo szybko dopasować się do ciała i „zatrzymać się”, dając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, co powoduje rozluźnienie mięśni pleców.
Jak wybrać materac? Poznaj najważniejsze czynniki!
Materac musi być indywidualnie dobrany do Twoich potrzeb. Na wybór ten składa się kilka ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim dokonasz zakupu.
Oto najważniejsze z nich:
- Waga i wzrost
- Dolegliwości kręgosłupa
- Indywidualne preferencje
- Materac sprężynowy czy piankowy
- Tryb pracy i aktywność fizyczna
- Pozycja spania
Waga i wzrost, a wybór materaca…
Dlaczego dla jednych wygodniejszy jest materac twardszy, a inni preferują bardziej miękkie podłoże? Pewnie nieraz się nad tym zastanawiałeś. Zależność między wagą a twardością materaca jest prosta – im cięższa osoba tym twardszy powinien być materac. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również wzrost, bo to on w połączeniu z wagą składa się na tzw. rozłożenie ciężaru ciała na powierzchnię podłoża.
Osoba ważąca 80 kg przy wzroście 185 cm będzie się czuła dobrze na materacu średnio twardym, natomiast osoba również ważąca 80kg, ale przy wzroście 160 cm odpocznie lepiej na materacu twardym.
Jeżeli chcesz sprawdzić samodzielnie, czy materac odpowiada Twojej wadze, to możesz wykonać prosty test. Połóż się na plecach i wsuń dłonie pod lędźwie – wykonując tę czynność, przy właściwie dobranym materacu napotkasz lekki opór. Jeśli opór jest zbyt duży, oznacza to, że materac jest za miękki. Jeśli natomiast dłonie wsuwasz zbyt łatwo, materac jest za twardy. Z naszego doświadczenia wynika, że test sprawdza się w ok. 60% przypadkach.
Pamiętaj! Skala twardości materaca zależy od producenta – każdy ma swój wyznacznik i jest on nieporównywalny. Tym samym materac o twardości H4 jednego producenta może być twardszy, niż materac o twardości H5 innego.
Dolegliwości kręgosłupa – ważny czynnik wpływający na dobór materaca.
Jeżeli masz zdrowe plecy, to kierowanie się wagą, wzrostem i preferencjami zupełnie wystarczy. Natomiast jeżeli narzekasz na dolegliwości kręgosłupa, to najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą jaki materac wybrać.
Z naszego doświadczenia wynika, że w większości przypadków sprawdzają się tutaj twardsze materace ortopedyczne.
Indywidualne preferencje – bardziej twardy czy miękki materac?
Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące wygody związanej ze stopniem twardości materaca. Może to być zależne od tego, na czym spałeś w dzieciństwie, czy przez ostatnich kilka lat. Jedni wybierają materace średnio twarde, albo miękkie, inni wyłącznie twarde. W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy bardziej do podłoża średnio twardego lub twardego.
Materac sprężynowy czy piankowy?
Wiesz już, jaka twardość materaca 160x200 będzie dla ciebie idealna - jaki w takim razie wybrać? Współczesny rynek oferuje nam modele sprężynowe i piankowe. Między nimi można zauważyć wiele różnic - nie tylko pod względem wykorzystanych materiałów, ale też ogólnych właściwości. Materace sprężynowe są zazwyczaj cięższe i „bardziej sprężyste”, to znaczy powodujące mikrowibracje w momencie ruchu, czyli wtedy, gdy się kładziemy lub przewracamy z boku na bok. Materace piankowe są zazwyczaj lżejsze i bardziej neutralizują wibracje.
Dobrej jakości sprężyny i pianki mają 10 lat gwarancji. Tutaj wytrzymałość bardziej zależy od jakości materiałów, a nie od tego czy to pianka, czy sprężyna.
Ze względu na postępującą technologię i połączenie różnych rozwiązań w jednym materacu, często nie jesteśmy w stanie rozpoznać czy materac jest piankowy, czy sprężynowy. Większość materacy sprężynowych na polskim rynku ma sprężyny kieszeniowe – „pocket”. Dzisiejsze pianki natomiast w niczym nie przypominają dawnych pianek tapicerskich. Ich rodzaje to głównie pianki HR, termoelastyczne zwane memory, waterfoam i latex. Również one różnią się między sobą gęstością czyli zawartością „pianki w piance”, co zwykle jest oznaczane w skali kg/m3 – pianka HR 28kg/m3 jest gęstsza, niż pianka HR 25kg/m3, co powoduje różnicę w twardości i odczuciach w momencie leżenia.
Wiele materacy ma w swojej konstrukcji sprężyny, kokos i różne rodzaje pianek, więc wracając do pytania: „materac sprężynowy czy piankowy?” , najlepiej położyć się na wybranym i posłuchać co mówią nam nasze plecy – czy się rozluźniają i czy jest nam wygodnie. To głównie od naszych pleców zależy, czy materac jest dla nas odpowiedni.
Tryb pracy i aktywność fizyczna
Jeśli jesteś aktywny fizycznie, uprawniasz sport lub też masz pracę fizyczną, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie materac twardy. Zmęczone mięśnie lepiej regenerują się na twardszym podłożu. Analogicznie, jeśli nie wykazujesz zbytniej aktywności fizycznej, a pracę masz siedzącą, wybierz materac o mniejszym stopniu twardości.
Pozycja spania
Większość materacy jest produkowana do spania we wszystkich pozycjach, natomiast jest kilka modeli, których konstrukcja ukierunkowana jest do spania na boku bardziej, niż w innych modelach, np. wybrane modele PerDormire.