Dobry materac...

....to taki, który jest dla nas bardzo wygodny, charakteryzuje się odpowiednią twardością i elastycznością, co umożliwia jego dopasowanie do krzywizn ciała, zapewniając równomierne rozłożenie ciężaru. Ważne jest również, aby posiadał właściwą grubość i sprężystość, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dobrze wykonany materac powinien być odporny na odkształcenia oraz zapewniać odpowiednią wentylację, dzięki czemu nie zatrzymuje wilgoci i nie powoduje powstawania pleśni. Ważnym aspektem jest również higiena materaca, dlatego powinien być łatwy w utrzymaniu czystości i posiadać właściwości antyalergiczne. Ostatecznie, dobry materac powinien być trwały i posiadać długoletnią gwarancję, co zapewnia jego użytkownikom komfort i bezpieczeństwo przez długi czas. Dobra cena jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na wybór materaca, ponieważ zapewnia korzystny stosunek jakości do ceny, co jest istotne dla każdej osoby szukającej wygodnego i funkcjonalnego produktu.  Jak jednak wybrać najlepszy w gąszczu ofert, nie tylko sklepów z materacami, ale i samych producentów?


Wygodny materac – co to znaczy?


Budzisz się czasem niewyspany, mimo że Twój sen trwał podręcznikowe 8 godzin? Na jakość snu wpływają nie tylko takie czynniki jak temperatura w sypialni czy pora zaśnięcia, ale też podłoże na którym śpimy. Wygodny materac to taki, który zapewnia komfortowy sen bez bolesnych napięć i bólu kręgosłupa. Gdy leżymy na wygodnym materacu, odczuwamy uczucie lekkości i rozluźnienia. Idealnie dopasowany materac powinien sprzyjać naturalnej pozycji ciała podczas snu, dzięki czemu nie będziemy się budzić z bólem pleców czy karku. Dobry materac powinien mieć odpowiedni poziom twardości i elastyczności, co zapewni nam optymalne podparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu mięśnie pleców są rozluźnione, a kręgosłup nie jest napięty i przeciążony. Materac powinien być również odpowiednio wyprofilowany, aby dopasować się do kształtu ciała, co dodatkowo zwiększy komfort podczas snu. Podczas spania na wygodnym materacu, nie odczuwamy dyskomfortu, ani nie budzimy się w trakcie nocy z bólem. Materac powinien również zapewnić odpowiednią wentylację, dzięki czemu nie będziemy się pocili podczas snu. Wysokiej jakości materace zapewniają również redukcję drgań i odgłosów, co pozwala na spokojny i głęboki sen.

 

Jak wybrać materac? Poznaj najważniejsze czynniki!

Materac musi być indywidualnie dobrany do Twoich potrzeb. Na wybór ten składa się kilka ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim dokonasz zakupu.

Oto najważniejsze z nich:

  • Waga i wzrost
  • Dolegliwości kręgosłupa
  • Indywidualne preferencje
  • Materac sprężynowy czy piankowy
  • Tryb pracy i aktywność fizyczna
  • Pozycja spania

Waga i wzrost, a wybór materaca…  

Dlaczego dla jednych wygodniejszy jest materac twardszy, a inni preferują bardziej miękkie podłoże? Pewnie nieraz się nad tym zastanawiałeś. Zależność między wagą a twardością materaca jest prosta – im cięższa osoba tym twardszy powinien być materac. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również wzrost, bo to on w połączeniu z wagą składa się na tzw. rozłożenie ciężaru ciała na powierzchnię podłoża.Osoba ważąca 80 kg przy wzroście 185 cm będzie się czuła dobrze na materacu średnio twardym, natomiast osoba również ważąca 80kg, ale przy wzroście 160 cm odpocznie lepiej na materacu twardym.

Jeżeli chcesz sprawdzić samodzielnie, czy materac odpowiada Twojej wadze, to możesz wykonać prosty test. Połóż się na plecach i wsuń dłonie pod lędźwie – wykonując tę czynność, przy właściwie dobranym materacu napotkasz lekki opór. Jeśli opór jest zbyt duży, oznacza to, że materac jest za miękki. Jeśli natomiast dłonie wsuwasz zbyt łatwo, materac jest za twardy. Z naszego doświadczenia wynika, że test sprawdza się w ok. 60% przypadkach.

Pamiętaj! Skala twardości materaca zależy od producenta – każdy ma swój wyznacznik i jest on nieporównywalny. Tym samym materac o twardości H4 jednego producenta może być twardszy, niż materac o twardości H5 innego.

Dolegliwości kręgosłupa – ważny czynnik wpływający na dobór materaca.

Jeżeli masz zdrowe plecy, to kierowanie się wagą, wzrostem i preferencjami zupełnie wystarczy. Natomiast jeżeli narzekasz na dolegliwości kręgosłupa, to najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą jaki materac wybrać.

Z naszego doświadczenia wynika, że w większości przypadków sprawdzają się tutaj twardsze materace ortopedyczne.Indywidualne preferencje – bardziej twardy czy miękki materac?

Wybierając materac, należy zwrócić uwagę na jego twardość, która jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort snu. Każdy z nas ma indywidualne preferencje dotyczące stopnia twardości materaca, które zależą od wielu czynników, takich jak historia naszych doświadczeń ze spaniem czy preferowane pozycje snu. Niektórzy preferują materace o średniej twardości, które zapewniają równomierne podparcie ciała i umożliwiają łatwe zmienianie pozycji, inni z kolei wolą twarde materace, które zapewniają większe wsparcie dla pleców i kręgosłupa. W Polsce, ze względu na tradycję, zwykle preferujemy materace o średniej lub twardej twardości, co wynika z przyzwyczajeń kulturowych. Ważne jest jednak, aby wybrać twardość materaca, która będzie dla nas najbardziej komfortowa i odpowiadająca naszym indywidualnym potrzebom.Materac sprężynowy czy piankowy?

Wiesz już, jaka twardość materaca 160x200 będzie dla ciebie idealna - jaki w takim razie wybrać? Współczesny rynek oferuje nam modele sprężynowe i piankowe. Między nimi można zauważyć wiele różnic - nie tylko pod względem wykorzystanych materiałów, ale też ogólnych właściwości. Materace sprężynowe są zazwyczaj cięższe i „bardziej sprężyste”, to znaczy powodujące mikrowibracje w momencie ruchu, czyli wtedy, gdy się kładziemy lub przewracamy z boku na bok. Materace piankowe są zazwyczaj lżejsze i bardziej neutralizują wibracje.

Dobrej jakości sprężyny i pianki mają 10 lat gwarancji. Tutaj wytrzymałość bardziej zależy od jakości materiałów, a nie od tego czy to pianka, czy sprężyna.

Ze względu na postępującą technologię i połączenie różnych rozwiązań w jednym materacu, często nie jesteśmy w stanie rozpoznać czy materac jest piankowy, czy sprężynowy. Większość materacy sprężynowych na polskim rynku ma sprężyny kieszeniowe – „pocket”. Dzisiejsze pianki natomiast w niczym nie przypominają dawnych pianek tapicerskich. Ich rodzaje to głównie pianki HR, termoelastyczne zwane memory, waterfoam i latex. Również one różnią się między sobą gęstością czyli zawartością „pianki w piance”, co zwykle jest oznaczane w skali kg/m3 – pianka HR 28kg/m3 jest gęstsza, niż pianka HR 25kg/m3, co powoduje różnicę w twardości i odczuciach w momencie leżenia.

Wiele materacy ma w swojej konstrukcji sprężyny, kokos i różne rodzaje pianek, więc wracając do pytania: „materac sprężynowy czy piankowy?” , najlepiej położyć się na wybranym i posłuchać co mówią nam nasze plecy – czy się rozluźniają i czy jest nam wygodnie. To głównie od naszych pleców zależy, czy materac jest dla nas odpowiedni.Tryb pracy i aktywność fizyczna

Jeśli jesteś aktywny fizycznie, uprawniasz sport lub też masz pracę fizyczną, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie materac twardy. Zmęczone mięśnie lepiej regenerują się na twardszym podłożu. Analogicznie, jeśli nie wykazujesz zbytniej aktywności fizycznej, a pracę masz siedzącą, wybierz materac o mniejszym stopniu twardości.Pozycja spania

Pozycja, w której śpimy ma kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniego materaca, na szczęście większość materacy jest produkowana do spania we wszystkich pozycjach. Jednakże są osoby, które wymagają specjalnego dopasowania do pozycji snu.

Osoby, które śpią na boku, wymagają materaca o większej elastyczności i odporności, który dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała i równoważy ciśnienie punktowe na barkach i biodrach. Z kolei osoby, które śpią na plecach, potrzebują materaca o średniej twardości, który zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i mięśni pleców, zapobiegając bólowi pleców. Natomiast osoby, które śpią na brzuchu, wymagają materaca o niskiej twardości, który zapewnia odpowiednie podparcie dla szyi i zapobiega bólom w dolnej części pleców. Dlatego też, wiele firm oferuje materace specjalnie zaprojektowane z myślą o danej pozycji spania, aby zapewnić maksymalny komfort i wsparcie dla naszego ciała np. PerDormire

Polecane modele:

Materac PerDormire Aiir San

Ten materac został stworzony z myślą o osobach, które poszukują połączenia nowoczesnej technologii, ciekawego designu oraz wyjątkowego komfortu. Dzięki zastosowanej opatentowanej technologii Ergo Aiir, materac jest bardzo elastyczny i ergonomiczny, a jednocześnie cechuje się świetną wentylacją. Składający się z dwóch rodzajów pianek - piany Visco Mind oraz piany wysokoelastycznej Waterfoam, zapewnia przyjemne uczucie otulenia i dokładne podparcie ciała w trakcie snu. Materac jest antyalergiczny, antybakteryjny i zalecany dla osób z nadmierną potliwością dzięki dobremu systemowi wentylacji.

Materac PerDormire Mind Memory

Materac Mind Memory, uważany jest za najlepszy materac ortopedyczny w naszym salonie. Pomimo że jest miękki w dotyku, należy do twardych materacy. Górna, miękka warstwa idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, podczas gdy twardsza warstwa pod spodem zapewnia natychmiastowe optymalne podparcie. Materac całkowicie niweluje nacisk na stawy, co przynosi ulgę całemu ciału i neutralizuje wszystkie drgania. Materac ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie rozluźnienie mięśni, cierpiących na problemy z kręgosłupem, a także dla par o dużych różnicach wagi - im większy nacisk na materac, tym twardszy staje się materac, co oznacza, że dla osób cięższych będzie bardziej twardy, a dla lżejszych bardziej miękki.

Materac SleepMed Comfort

Materac SleepMed Comfort to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie nie tylko higienę i czystość, ale również optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki zastosowaniu cieńszych warstw pianki termoelastycznej VitaRest® i pianki wysokoelastycznej VPPHR Soft, materac ten oferuje niezrównany komfort snu, zapewniając jednocześnie odprężenie pleców w miękkim, ale stabilnym uścisku. Innowacyjna struktura pianki umożliwia poprawę krążenia krwi, łagodzi bóle pleców i karku, a także zapewnia niezawodne podparcie dla całego ciała. Materac SleepMed Comfort to gwarancja doskonałej jakości snu i komfortu na najwyższym poziomie.

Materac Janpol Andromeda

Materac Andromeda to innowacyjne połączenie sprężyn multipocket i obustronnej warstwy lateksu, zapewniającego nie tylko wygodę, ale również optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki specjalnie zaprojektowanym sprężynom, każda z siedmiu stref twardości pracuje niezależnie, zapewniając równomierne podparcie kręgosłupa i odciążenie mięśni pleców. Dodatkowo, lateks zapewnia miękkość i sprężystość, reagując punktowo na nacisk ciała. Lateks jest również antybakteryjny i odporny na kurz, co przekłada się na higieniczne warunki snu dla alergików i innych osób, które cenią sobie czystość. Wyprofilowane kanaliki w lateksie zapewniają swobodny przepływ powietrza, co zwiększa wentylację wnętrza materaca

Materac Boston Memory

Materac Boston Memory to wyjątkowy 7-strefowy model z sprężynami kieszeniowymi oraz komfortową pianką Visco, która doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając poczucie przyjemnego otulenia i podparcia. W połączeniu z elastyczną pianką ElasticPu między sprężynami a pianką Visco, materac zapewnia wygodę i solidne podparcie całego ciała, sprawiając, że jest idealny dla większości osób w każdej pozycji do spania. Dzięki zastosowaniu taśmy 3D na boku pokrowca, materac pozwala na swobodny przepływ powietrza, co skutkuje świeżością oraz zapewnia optymalny mikroklimat do snu.