Jak sama nazwa wskazuje „Topper”, czy „materac nawierzchniowy” służy jako nakładka na materac lub inne posłanie które chcemy ulepszyć zwiększając komfort posłania. Posłaniem tym jest zazwyczaj zbyt twarda sofa, czy wersalka, lub już wyleżany i odkształcony materac. Dzięki zastosowaniu materaca nawierzchniowego możemy zmienić twardość posłania, zniwelować nierówności, możemy go też położyć bezpośrednio na podłogę, gdy mamy gości preferujących twardsze podłoże do spania, lub też zwinąć go w rolkę i zabrać na wakacje pod namiot. Materace nawierzchniowe mają zazwyczaj grubość od 3cm do 7cm, co powoduje że są bardzo łatwe w transporcie. Jeżeli jedziemy do miejsca w którym wiemy, że spanie będzie zbyt twarde, na nierównym podłożu lub mało komfortowe to zabieramy nasz topper i problem z głowy. 

Najczęściej wybierane toppery są z pianki memory i służą do zmiękczenia zbyt twardej powierzchni dostosowując się do ciała i odciążając plecy. Niwelują też nierówności i powodują, że są one prawie nieodczuwalne.

W przypadku, gdy chcemy utwardzić zbyt miękki materac twardym mtopperem (materacem nawierzchniowym) musimy pamiętać o kilku rzeczach:

- materac który chcemy utwardzić nie może być zbyt miękki np. H1, ponieważ twardy topper może się „załamać” i w punkcie załamania wpadniemy w miękkość materaca pod spodem

- najlepiej wybrać tutaj bardzo twardy topper z matą kokosową i ulokować go pomiędzy pokrowiec, a materac. Rozsuwamy i zdejmujemy pokrowiec, nakładamy topper na materac, nakładamy i zasuwamy pokrowiec. W ten sposób topper będzie dobrze przylegał do materaca.