Czy wiesz, że możesz w swojej sypialni korzystać z technologii wynalezionej przez NASA? Mowa tu o piance memory, którą zaprojektowano w trosce o wyrównywanie napięć wpływających na kosmonautów podczas startu rakiet. Obecnie jest ona wykorzystywana na szeroką skalę - m.in. do produkcji materaców i akcesoriów sypialnianych. Jakie są najważniejsze właściwości pianki memory i jakie znajduje dziś zastosowanie?

Czym jest pianka memory?

Pianka memory cieszy się dużą popularnością wśród producentów materacy. Wykonuje się ją z poliuretanu (z poliolu i izocyjanianu) i charakteryzuje się przede wszystkim pamięcią kształtu. Jedną z jej właściwości jest termoelastyczność - pianka zapada się pod wpływem nacisku i temperatury.  Dzięki błyskawicznej reakcji na ciepło doskonale dopasowuje się do układu ciała.

Piankę memory określa się czasem mianem pianki leniwej, z pamięcią kształtu, termoelastycznej lub pianki visco. Stosuje się ją nie tylko w przemyśle materacowym, ale również podczas produkcji wkładek do butów ortopedycznych i luksusowych foteli samochodowych. Zachowuje konkretne ułożenie przez pewien czas, a później wraca do pierwotnego kształtu. Dlatego gwarantuje niebywały komfort i uczucie miękkości.

Pianka memory - zastosowanie

Zastosowanie pianki memory na szeroką skalę charakteryzuje przede wszystkim producentów materaców i akcesoriów sypialnianych. Podłoże do spania, w którym jedną z warstw wypełnienia stanowi właśnie pianka termoelastyczna, zapewnia osobie śpiącej należyte podparcie kręgosłupa na całej długości. Jednocześnie też amortyzuje ruchy. Poza tym, taki materac jest bardzo wytrzymały - pianka memory jest bowiem materiałem o wysokiej gęstości, dobrej responsywności na nacisk i wysokiej odporności na odkształcenia. Jej wykorzystanie zmniejsza problem związany z powstawaniem dołków w materacu. 

Nie tylko materace, ale również poduszki wykonuje się z pianki termoelastycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu głowa i szyja otrzymują nieustanne wsparcie. Reakcja na ciężar i ciepło ciała sprawia, że możliwe jest skuteczne odciążenie kręgosłupa. Należy mieć na uwadze to, że każda pianka charakteryzuje się specyficzną twardością i gęstością. Należy dostosować te parametry do swoich potrzeb - w przeciwnym razie materac i poduszka nie spełnią swojej funkcji.

Kto powinien zdecydować się na materac z pianki memory?

Właściwości pianki memory sprawiają, że produkty wykonane z jej wykorzystaniem są dobrym wyborem dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa. Sprawdzają się też w łóżkach dla chorych przebywających przez większość doby w pozycji leżącej lub półsiedzącej.

Poza tym, pianka memory to doskonały wybór dla par, które szukają materaca charakteryzującego się wysoką elastycznością punktową, do łóżka małżeńskiego. Termoelastyczne wypełnienie jest źródłem przyjemnego otulenia w łóżku, a materace i poduszki z pianką memory są bardzo wytrzymałe i przez wiele lat precyzyjnie dopasowują się do ciała.

Jeśli chcesz zapewnić sobie najlepsze warunki do spania, zainwestuj w materac i poduszkę z wypełnieniem z pianki memory. Elastyczność punktowa, wsparcie kręgosłupa i precyzyjne dopasowanie do ciała to najważniejsze cechy dobrego podłoża do spania.