Wraz z wiekiem jakość naszego snu może niestety ulec pogorszeniu, a my stajemy się bardziej wrażliwi na wszelkie czynniki zakłócające zdrowy wypoczynek. Dlatego też materac dla seniora powinien być odpowiednio dobrany, aby osoba starsza mogła nadal cieszyć się treściwym snem. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrać materac dla seniora.

Twardość ma znaczenie

Jednym z najważniejszych aspektów podczas doboru materaca dla osoby starszej jest jego twardość. Przede wszystkim materac powinien być dostosowany do masy ciała jego użytkownika. Im większa waga, tym twardszy powinien być wybrany model. Nie powinniśmy jednak zapominać o indywidualnych preferencjach osoby starszej. Nie zawsze zbyt twarde czy miękkie podłoże będzie dobrym rozwiązaniem. Twardość powinna być podyktowana wygodą, lecz seniorzy powinni też unikać takich modeli, w które ciało się głęboko zapada. W przypadku nadwagi w szczególności lepszym rozwiązaniem będą materace o większej twardości, np. H3 lub H4. 

Materace antyalergiczne

 

Kolejny czynnik, jaki warto rozważyć, to właściwości antyalergiczne materaca. Jest to bardzo istotne, gdyż osoby starsze o wiele częściej zmagają się z alergiami, a ponadto są bardziej wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. W takim przypadku materac antyalergiczny będzie najlepszym wyborem, który zapewni higieniczny wypoczynek. Nie pochłania on kurzu i uniemożliwia rozwijanie się wewnątrz niego pleśni i innych zanieczyszczeń, które mogłyby pogorszyć objawy alergii. Takim materacem jest między innymi model Janpol Zeus - zawiera on lateks, który posiada doskonałe właściwości antybakteryjne. Ponadto materace antyalergiczne są także łatwiejsze do utrzymania w czystości, co z kolei wpływa na higienę wypoczynku.

 

Materac uwzględniający problemy zdrowotne

 

Niestety seniorzy często zmagają się z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, które powinny zostać uwzględnione podczas wyboru materaca. Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości są problemy z układem krążenia - w takim przypadku zaleca się materace z pianki wysokoelastycznej. Pod wpływem ciężaru ciała dopasowują się one do jego kształtu, a tym samym pobudzają krążenie krwi. Z kolei na problemy z kręgosłupem i stawami najlepszym rozwiązaniem będą modele zapewniające dobre podparcie ciała, np. z pianki VISCO. Wykluczają one silne uginanie się materaca i gwarantują stabilne wsparcie dla stawów i pleców. Natomiast dla osób starszych, którym dokuczają przewlekłe choroby związanie z długotrwałym leżeniem w łóżku, zaleca się modele przeciwodleżynowe, które zapewniają swobodny przepływ krwi i cechują się wyjątkową wygodą. Seniorzy często także zmagają się też z nadmierną potliwością - w takim przypadku warto postawić na materac o przewiewnej strukturze, np. antygrzybiczy czy antybakteryjny.


Pytanie, jaki materac dla osoby starszej będzie najbardziej odpowiedni, potrafi przysporzyć o zawrót głowy. Na szczęście powyższe wskazówki powinny ułatwić Ci wybór tego idealnego modelu. Pamiętaj jednak o tym, że każdy senior jest inni i dlatego też należy uwzględnić jego osobiste potrzeby.