Jednym z ważnych elementów wyposażenia sypialni jest stelaż do łóżka. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, w jak ogromnym stopniu na jakość nocnego wypoczynku wpływa sam materac, jednak nadal temat związany z zakupem stelażu nie jest często poruszany. Zdecydowanie niesłusznie! Jak wybrać odpowiedni stelaż dla siebie i jakie rodzaje stelaży do łóżka w ogóle istnieją?

Jakie jest znaczenie stelaża w łóżku?

Znaczenie stelaża w łóżku jest bardzo istotne. Jego główną funkcją jest zapewnienie podstawy materacowi. Stelaż powinien być skonstruowany w taki sposób, aby całe podłoże do spania było rozłożone równomiernie i posiadało stabilne wsparcie. W przeciwnym razie, użytkownik może doświadczać dyskomfortu i bólu pleców, nawet na najlepszym materacu. Poza tym, stelaż wpływa na poziom higieny panującej w łóżku. Przede wszystkim, podnosi materac z podłogi. Dzięki temu nie gromadzą się w nim duże ilości kurzu i roztoczy. Poza tym, stelaż jest elementem wyposażenia sypialni, który wpływa na wentylację i zapewnia nieustanny przepływ powietrza. Stelaż może też wpływać na pozycję ciała podczas snu. Dotyczy to w szczególności osób o specjalnych wymaganiach wynikających z chorób lub wad postawy. Dzięki dostępności na rynku regulowanych stelaży, takie osoby mogą podnosić głowę lub nogi w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. 

Rodzaje stelaży do łóżka

W sklepach dostępne są różne rodzaje stelaży do łóżka. Najczęściej wybierane są następujące modele:

  • stelaż rusztowy - to najpopularniejszy typ stelaża. Składa się najczęściej z drewnianych, połączonych ze sobą listewek. Charakteryzuje się optymalną elastycznością; 
  • stelaż na taśmie - wzdłuż stelaża są umieszczone taśmy, które podtrzymują materac. Jest to bardzo cichy stelaż, który doskonale amortyzuje wszystkie ruchy osoby śpiącej;  
  • stelaż regulowany - umożliwia użytkownikowi regulowanie nachylenia różnych części łóżka. Dostępne są zarówno stelaże regulowane mechanicznie, jak i automatycznie;
  • stelaż z przestrzenią do przechowywania - wbudowana przestrzeń do przechowywania pod materacem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają na niewielkim metrażu.

    Jak wybrać odpowiedni stelaż?

    Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać odpowiedni stelaż, należy przede wszystkim precyzyjnie określić swoje indywidualne potrzeby. Osoby, którym zależy przede wszystkim na stabilności i trwałości, będą zadowolone z zakupu stelażu rusztowego. Z kolei seniorzy i osoby zmagające się z chorobami ortopedycznymi doskonale poczują się śpiąc na stelażu regulowanym. Jednak preferencje to nie wszystko! Ważną kwestią jest budżet. Obecnie w sklepach dostępny jest szeroki wybór stelaży w najróżniejszych cenach. Wśród nich każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że stelaż to bardzo ważny element wyposażenia sypialni. Nie należy na nim przesadnie oszczędzać. Warto wybrać egzemplarz wysokiej jakości, z asortymentu renomowanej marki. Jest to swego rodzaju gwarancja zakupu wytrzymałego produktu wysokiej jakości.

    Na rynku dostępne są różnorodne stelaże. Aby wybrać model idealnie dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb, warto dobrze przeanalizować charakterystykę poszczególnych egzemplarzy. Najważniejsze parametry na jakie warto zwrócić uwagę to trwałość, elastyczność i stabilizacja.