Twardość materaca odgrywa istotną rolę. To jeden z kluczowych czynników, na którego podstawie wybieramy idealny dla siebie model. Czasem może się jednak zdarzyć, że nie wiemy, jaka twardość będzie dla nas najlepsza. Wówczas zaopatrzmy się w materace z regulowaną twardością, którą będziemy mogli dopasować według aktualnych preferencji!

Regulowane materace – jak działają?

Osoby, które śpią na źle dopasowanym materacu, muszą mierzyć się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami. Zbyt miękki materac powoduje, że nasze mięśnie niepotrzebnie się napinają, a my doświadczamy uczucia zapadania. Zbyt twardy model jest często źródłem bólu dolnej części pleców. Sprawia ponadto, że nie jesteśmy w stanie znaleźć komfortowej pozycji. Dzięki regulowanej twardości nie musimy obawiać się takiego stanu. Jest to niezwykle użyteczna cecha. Nawet jeśli nasze preferencje się zmienią, możemy po prostu wybrać inną twardość. Przebiega to niezwykle szybko i prosto. Na czym polega działanie regulowanych materacy? W części przypadków podstawą ich właściwości jest dwustronność. Oznacza to, że można użytkować obydwie powierzchnie materaca, z tym, że każda z nich ma inną twardość. Jeśli chcemy ją zmienić, wystarczy obrócić materac na drugą stronę. Na rynku są dostępne różne połączenia powierzchni.

Regulację twardości możemy osiągnąć też poprzez zainwestowanie w odpinany top. Tworzy on dodatkową warstwę, która w zależności od preferencji utwardza lub zmiękcza główną powierzchnię. Top możemy nałożyć na materac za pomocą zamka błyskawicznego. Jeśli uznamy, że jednak chcemy wrócić do pierwotnej twardości, wystarczy go odpiąć. Warto mieć na uwadze, że top dodaje parę dodatkowych centymetrów do wysokości materaca. Może się okazać, że przez to wygodniej będzie nam na nim leżeć. Takie akcesoria zdecydowanie warto mieć. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto materace piankowe z ruchomą warstwą pianki. Możemy samodzielnie przełożyć ją na drugą stronę modelu, aby zmienić poziom twardości. 

Dla kogo materace z regulowaną twardością? 

Regulowane materace to innowacyjne produkty, dzięki którym już nigdy nie będziemy musieli cierpieć z powodu źle dopasowanej powierzchni. Są osoby, które szczególnie powinny zainteresować się tego typu modelami. Mowa szczególnie o nastolatkach. Wiemy, że twardość materaca zależy od wagi użytkownika. U młodych osób, które ciągle się rozwijają i rosną, regulacja twardości będzie jak najbardziej potrzebna. To działanie docenią też pary o dużej różnicy wagowej. Każdy z partnerów ma inne preferencje dotyczące podłoża snu. Możliwość regulowania pozwala na spełnienie ich wymagań bez poszkodowania żadnej ze stron. Opcję tę polubią też seniorzy. Nasilające się problemy z kręgosłupem mogą sprawiać, że będą wymagali twardszego podłoża. Dzięki takiemu materacowi będą mogli je zmienić. Docenią na pewno też dodatkową wysokość, jaką zapewnia odpinany top. 

Materace o kilku twardościach to bez wątpienia przydatna rzecz. Dzięki nim możemy dopasować podłoże snu do tego, czego aktualnie potrzebujemy. Nie musimy obawiać się, że nasze zmieniające się wymagania nie zostaną spełnione. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku nastolatków, seniorów oraz par z dużą różnicą wagową.