Materac to zdecydowanie najważniejszy element dobrego wyposażenia łóżka. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu oraz zdrowego wypoczynku. Jednak, aby mógł on nam właściwie i jak najdłużej służyć, nie bez znaczenia pozostaje jego odpowiednia pielęgnacja. Materac musi bowiem pozostać w nienagannej kondycji i tylko wtedy możemy cieszyć się treściwym snem. W tym artykule zastanowimy się, jak zadbać o przedłużenie żywotności materaca. 

Regularne czyszczenie

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Co jednak ono uwzględnia? Przede wszystkim odkurzanie materaca, co najmniej raz na miesiąc, najlepiej korzystając ze specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia lub z końcówki szczotkowej. W ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o czystość wewnątrz materaca, pozbywając się kurzu i innych zalegających w nim zanieczyszczeń. Ponadto nie należy zapominać o praniu pokrowca czy ochraniacza - na jego powierzchni nieustannie magazynuje się kurz, martwy naskórek oraz pot. Temperatura prania powinna być natomiast nie niższa niż 55 stopni Celsjusza. Jest to granica, w której giną wszelkie roztocza. Pamiętajmy również, że wielu zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, więc regularne czyszczenie stanowi istotną kwestię. 

Wentylacja materaca

Jak dbać o materac? Poza regularnym odkurzaniem i praniem powinniśmy również pamiętać o wentylacji materaca. Jest to kluczowy krok do utrzymania suchego i higienicznego środowiska do snu. W tym celu zaleca się, aby choć raz w tygodniu zdjąć pościel i tym samym pozwolić materacowi “oddychać”. Kluczową kwestią może być także nieścielenie łóżka od razu po przebudzeniu, aby wilgoć mogła w pewnym stopniu odparować. Nie zapominajmy również o wietrzeniu sypialni, najlepiej też od razu po wstaniu z łóżka. Warto także wykorzystać czas, w którym w ogóle nie korzystamy z materaca, np. podczas wakacji. Na ten okres należy ściągnąć pościel i pozbyć się z łóżka innych akcesoriów sypialnianych, aby materac mógł swobodnie pooddychać. 

Regularna zmiana pościeli

Aby materac mógł służyć nam jak najdłużej, najważniejsza jest oczywiście regularna zmiana pościeli. Choć mamy nadzieję, że nikomu nie musimy tego przypominać, to jednak utrzymywanie środowiska snu w czystości stanowi podstawę prawidłowej pielęgnacji materaca. Najlepiej jest wymieniać pościel co 1-2 tygodnie. Nie inaczej jest w przypadku prześcieradła. Pamiętajmy także o praniu narzut dekoracyjnych, kocy, poduszek czy sprzątaniu pojemnika znajdującego się pod łóżkiem. W ten sposób najskuteczniej zadbamy o higieniczne warunki swojego snu, a tym samym zadbamy o trwałość oraz żywotność naszego materaca.

Dbanie o materac to kluczowy krok w utrzymaniu jego trwałości i żywotności, a tym samym zapewnieniu sobie zdrowego i komfortowego snu. Ważne jest tutaj przede wszystkim regularne czyszczenie i wietrzenie materaca oraz zmiana pościeli. Dzięki tym czynnościom z pewnością sprawimy, że materac będzie dobrze służył nam przez wiele lat.