Niektórym może wydawać się, że zakup wysokiej jakości materaca jest jednorazową inwestycją. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, iż materac w naszym łóżku także trzeba co pewien czas wymieniać - niestety nie wystarczy go jedynie prać. W tym artykule dowiesz, się kiedy wymienić materac i od czego konkretnie to zależy. 

Cykl życia materaca

Materac to rzecz, z której codziennie korzystamy, nic więc dziwnego, że z czasem zaczyna się on niszczyć. Ponadto zużywa się nie tylko pod względem fizycznym, ale także higienicznym. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o niego we właściwy sposób - regularnie odkurzać, wietrzyć oraz prać. Jego żywotność jest uzależniona również od rodzaju wypełnienia i cech użytkownika materaca. Jeśli podłoże do spania jest zaniedbanie i niedopasowane do naszych potrzeb, znacznie szybciej ulega zużyciu. Dochodzi bowiem do szybszego rozwoju bakterii, roztoczy oraz innych mikroorganizmów w jego wnętrzu. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że cykl życia materaca jest uzależniony od tego, w jaki sposób z nim postępujemy.

Znaki świadczące o konieczności wymiany materaca

Pytanie brzmi: jak ocenić, czy nasz materac wymaga już wymiany? Okazuje się, że nie jest to nic trudnego, gdyż wiele znaków świadczących o konieczności kupna nowego materaca można zobaczyć gołym okiem. Pierwszym sygnałem, że z naszym materacem dzieje się coś złego, są liczne odkształcenia na jego powierzchni. Wszystkie nierówności, trwałe zagłębienia czy zwiększona porowatość znajdującej się wewnątrz pianki świadczą o znacznym zużyciu materaca. Jego wymiana będzie także konieczna wtedy, gdy materac sprężynowy zaczyna hałasować, a sprężyny wpinają się w Twoje ciało podczas wypoczynku. W takiej sytuacji należy wręcz jak najszybciej pozbyć się obecnego materaca i zastąpić go nowym, gdyż hałasujące sprężyny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Ile lat może służyć materac?

Ogółem przyjmuje się, że nie powinniśmy spać na materacu starszym niż 7 lat. Inni uważają, że z jednego materaca można korzystać nawet do 10 lat. Jednakże w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, gdyż wymiana materaca może być konieczna już po 3 latach. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, jak dbamy o nasz materac i z czego konkretnie jest on wykonany. Dla przykładu materace sprężynowe mogą zużywać się nieco szybciej niż piankowe ze względu na występujące w nich sprężyny, które wykonują nieustanną pracę podczas wypoczynku. Z kolei materace piankowe są bardziej podatne na zabrudzenia oraz rozwój bakterii. Jeśli więc chcemy, aby materac służył nam przez naprawdę wiele długich lat, warto wybrać ten od sprawdzonego producenta, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom, a także cechował się właściwościami hipoalergicznymi. Jednakże jeśli zauważysz jakiekolwiek znaki świadczące o zużyciu materaca, nie należy na siłę dalej go przetrzymywać. Żywotność materaca jest bowiem bardzo indywidualną kwestią, więc nie warto sugerować się tym, co mówią na ten temat inni.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jaki okres czasu powinniśmy wymieniać materac w swoim łóżku. Na jego żywotność składa się bowiem wiele czynników. Jednakże wcześniej warto zawsze zapoznać się z wszelkimi poradnikami dotyczącymi wymiany materaca, które podpowiedzą, jakie modele są w stanie służyć nam przez wiele długich lat.