Materac to element naszej sypialni, który powinien być idealnie do nas dopasowany. To dzięki niemu możemy odpocząć i odciążyć ciało. Nie ma wątpliwości, że położenie się na odpowiednim materacu gwarantuje dużą przyjemność. Co jednak wtedy, gdy powierzchnia, na której śpimy, jest za twarda lub za miękka? Dowiedz się więcej! 

Skutki spania na zbyt twardym materacu
Nie powinniśmy zapominać o tym, że leżenie na nieodpowiednim podłożu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. W przypadku zbyt twardego materaca musimy liczyć się z silnym bólem pleców, który będzie nieustannie nam towarzyszyć. Powodem tej sytuacji jest fakt, że twarda powierzchnia nie pozwala na odciążenie kręgosłupa. Co więcej, z czasem zauważymy, że znacznie częściej budzimy się w nocy. Powodem jest to, że nie potrafimy znaleźć wygodnej pozycji, w której moglibyśmy się w pełni zrelaksować. Z tego powodu jakość naszego snu wyraźnie się obniży, a my będziemy budzić się zmęczeni. Równie niepokojący aspekt to fakt, że zbyt twarde materace powodują drętwienie kończyn, co również negatywnie oddziałuje na nasze ciało. Jeśli zauważamy u siebie te objawy, możemy być pewni, że stoi za nimi zbyt twardy materac.

Skutki spania na zbyt miękkim materacu

Czego należy spodziewać się od zbyt miękkiego materaca? Najbardziej niekorzystną cechą takiego produktu jest fakt, że odpowiada on za nieustannie napięcie mięśni. Wyniki to z tego, że zbyt miękka powierzchnia przyczynia się do tego, że nasze ciało się zapada. Wtedy nasze mięśnie instynktownie się napinają, co uniemożliwia relaks i regenerację organizmu. Może to doprowadzić do przewlekłego bólu nie tylko kręgosłupa, ale także głowy czy karku. Te skutki będziemy odczuwać zarówno w nocy, jak i w trakcie dnia. Widzimy zatem, że nieodpowiedni model, tak jak za miękki materac, oddziałuje nie jedynie na nasz sen, ale i ogólne samopoczucie. 

Jaka jest idealna twardość materaca?

Jak zatem dobrać taki materac, który będzie idealny? Po pierwsze, dokonując wyboru, powinniśmy dokładnie sprawdzić swoje opcje i przemyśleć naszą decyzję. Weźmy pod uwagę nasze preferencje i potrzeby, a nie kierujmy się niską ceną czy wyglądem. Idealna twardość to taka, dzięki której nasz kręgosłup będzie mógł się zrelaksować i odprężyć, ale nie będzie uczucia zapadania się czy napięcia. Dobrze dobrany model wspiera naturalne krzywizny naszego ciała i redukuje nieprzyjemne dolegliwości. Takie rozwiązania zapewnia nam między innymi materac termoelastyczny, który pod wpływem temperatury naszego ciała indywidualnie się do nas dopasowuje. Jeśli nie chcemy zrezygnować z posiadanego modelu, możemy dokupić materac nawierzchniowy, który, w zależności od potrzeby, sprawi, że powierzchnia stanie się miększa bądź ją utwardzi. 

Spanie na niedopasowanej powierzchni niesie ze sobą liczne skutki. Odczujemy ból kręgosłupa czy karku, a do tego pogorszy się komfort naszego snu. Jeśli posiadamy materac, który jest za twardy bądź za miękki, nie bagatelizujmy tej sytuacji. Dobierzmy taki model, który będzie posiadał idealną twardość. Tylko wtedy możemy liczyć na prawdziwy wypoczynek i zdrowy kręgosłup!