Sen to jeden z elementów, za sprawą którego możesz zadbać o swoje zdrowie. Powinieneś mieć jednak na uwadze, że odpowiada on nie tylko za energię czy odporność. Ma też ogromny wpływ na to, jak czujemy się pod kątem psychicznym. Dowiedz się, jak jest rola snu dla zdrowia psychicznego!

Związek między snem a emocjami

Sen wpływa na wiele aspektów życia. Emocje to jedna z nich. Na czym to dokładnie polega? Jeśli się nie wysypiasz, cierpi na tym Twoja równowaga emocjonalna. Brak snu generuje zmęczenie i irytację. Sprawia też, że jesteś bardziej drażliwy i wyczulony na otoczenie. To właśnie dlatego, gdy jesteś niewyspany, stajesz się bardziej podatny na doświadczanie negatywnych emocji. Od zmęczenia bardzo łatwo przejść do gniewu czy lęku. W obliczu stresującego wydarzenia, kiedy Twój umysł wypełnia przede wszystkim znużenie i pragnienie wypoczynku, trudno jest znaleźć adekwatną reakcję do sytuacji. Z tego powodu niewyspane osoby mają skłonność do wybuchowości. Jeśli przez dłuższy czas się nie wysypiasz, nie masz jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami. To z tego powodu u osób zmagających się z zaburzeniami snu istnieje ryzyko pojawienia się też zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Z drugiej strony, gdy jesteś wyspany i wypoczęty, odczuwasz niezwykły spokój, który towarzyszy Ci przez cały dzień. Możesz doświadczać przyjemne zadowolenie. Zauważysz też, że łatwiej Ci cieszyć się z małych rzeczy, a irytujące kwestie nie są w stanie wytrącić Cię z równowagi. Dobre samopoczucie powoduje, że o wiele szybciej zasypiasz, a sen staje się bardziej spokojny i jakościowy. 

Wpływ braku snu na nastrój i samopoczucie

Sen to niezbędna część życia. To właśnie dzięki wypoczynkowi organizm może się zregenerować i podładować baterie. Okazuje się, że potrzebuje tego również Twój umysł. Sen to jedyny czas, kiedy możesz się wyciszyć i nie myśleć zupełnie o niczym. Kiedy ty śpisz, w mózgu zachodzą ważne procesy, podczas których porządkowane są informacje. Jest to niezwykle ważna część każdej nocy. Jeśli nie przebiega ona prawidłowo, może być to dla Ciebie niekorzystne. Badania pokazują, że osoby, które nie wysypiają się regularnie, są bardziej narażone na różne nieprzyjemne dolegliwości, w tym na zaburzenia psychiczne. Z racji tego, że w nocy twój umysł nie może w pełni odpocząć, rano budzisz się rozdrażniony i drażliwy. Już na starcie Twoje samopoczucie jest gorsze. Może się zdarzyć, że nawet najmniejsze rzeczy będą Cię irytować. Trudniej będzie Ci się skoncentrować. Gdy taki stan będzie się utrzymywał, z czasem może stać się to nieprzyjemne nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich bliskich. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz poprawić jakość swojego wypoczynku. Jednym z nich jest zainwestowanie w nowy materac. Niech to będzie taki model, który zagwarantuje Ci pełną wygodę. To zadanie spełni SleepMed Comfort, który posiada termoelastyczne właściwości. Dzięki temu możesz liczyć na idealne podłoże snu. Nie zapomnij o ochraniaczu Topper Memory i komfortowej poduszce PerDormire Moore, które dodatkowo zwiększą Twój komfort. 

Troska o psychiczne samopoczucie jest równie ważna co dbanie o swoje zdrowie fizyczne. Upewnij się, że regularnie się wysypiasz, ponieważ dzięki temu możesz korzystnie wpłynąć na oba te aspekty. Odpowiednia ilość snu nie dość, że sprawi, że będziesz miał więcej energii, to jeszcze zapewni Ci dobry humor!