Skrzypiący materac w łóżku nie jest wcale przyjemną sprawą i często może zakłócać nasz sen. W rezultacie rano jesteśmy zmęczeni i wyczerpani nieprzespaną nocą. Pytanie brzmi: dlaczego materac skrzypi i jak poradzić sobie z tym problemem? Tego dowiesz się w tym artykule!

Co jest przyczyną skrzypienia materaca?

Przede wszystkim powinieneś upewnić się, że źródłem skrzypienia w Twoim łóżku jest materac, a nie np. rama łóżka. W tym celu najlepiej wyjąć go z ramy łóżka i przetestować go na podłodze. Jeżeli już jesteś pewien, że to materac jest odpowiedzialny za hałas podczas snu, warto zwrócić uwagę na to, z czego konkretnie jest on wykonany. Jedną z najczęstszych przyczyn skrzypienia łóżka są materace sprężynowe bonellowe, a dokładniejszym powodem  hałasu mogą być uszkodzone sprężyny znajdujące się wewnątrz materaca. Nie jest to zbyt optymistyczna sytuacja, gdyż stanowi ona dla nas pewne ryzyko. Istnieje nawet możliwość, że któraś ze sprężyn wyskoczy i przebije się przez pokrowiec. Jest to spowodowane trwałym obciążeniem materaca, a w rezultacie przemieszczaniem się sprężyn. Warto więc wiedzieć, że nie grozi to tylko dokuczliwym skrzypieniem, ale także możliwością uszkodzenia naszego ciała podczas snu, jeśli któraś ze sprężyn wydostanie się na zewnątrz.

Jak sobie poradzić ze skrzypiącym materacem?

Niestety w przypadku skrzypiącego materaca bonellowego niewiele możemy zdziałać, gdyż sprężyny w nim zawarte odkształcają się nieodwracalnie. Najczęściej jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego materaca, najlepiej niezawierającego sprężyn bonellowych, aby mógł on nam posłużyć na jak najdłuższy okres czasu. O wiele lepszą alternatywą będą materace kieszeniowe lub materace piankowe, które będą stanowić doskonałe podparcie dla ciała w trakcie snu. Poza tym kieszenie i pianka wygłuszają pracę ramy, co znacznie polepsza komfort wypoczynku. Inwestując w tego typu materace, możemy raz na zawsze pożegnać się z uciążliwym hałasem podczas przewracania się na drugi bok. Jeśli jednak chcesz już postawić na rozwiązanie z wypełnieniem sprężynowym, zdecyduj się na takie, które dodatkowo zawiera warstwę pianki. Otoczone nią sprężyny są w mniejszym stopniu narażone na trwałe odkształcenia, a w dalszej przyszłości na skrzypienie. 

Czy wymiana materaca jest konieczna?

Warto zauważyć, że nie zawsze za hałas w nocy odpowiedzialny jest materac, dlatego też upewnij się, iż to na pewno z niego dobiega skrzypienie, a nie np. z ramy czy ze stelaża łóżka. Niestety bardzo często wymiana materaca jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić w trosce o zdrowie swojego snu. Nawet jeśli przyzwyczaimy się do uciążliwych dźwięków, skrzypiący materac mimo wszystko może pogarszać jakość naszego wypoczynku, a w rezultacie rano będziemy budzić się niewyspani i w złym humorze. Nie warto więc dłużej przetrzymywać w swoim łóżku starego materaca, gdyż może on także stanowić ryzyko dla naszego zdrowia. 

Wniosek nasuwa się sam - jeśli posiadamy trzeszczący materac, warto go po prostu wymienić i zainwestować w nowy o lepszej jakości. Wtedy w końcu możemy cieszyć się spokojnie przespaną nocą, a odpowiednio dobrany materac posłuży nam na wiele lat.